Numer księgi wieczystej po adresie nieruchomości

Jeśli chcesz poznać treść księgi wieczystej prowadzonej dla konkretnej nieruchomości, a znasz tylko jej adres – ten wpis jest dla Ciebie.

W jakim celu sprawdzamy treść księgi wieczystej?

Powodów jest wiele. Z perspektywy zwykłego Kowalskiego potrzeba zapoznania się z treścią konkretnej księgi wieczystej powstaje zazwyczaj w sytuacji zakupu interesującej go nieruchomości. Wówczas księga wieczysta sprawdzana jest w celu:

• poznania, kto jest właścicielem nieruchomości i próby nawiązania z nim kontaktu (np. w celu zakupu nieruchomości),
  • upewnienia się, czy osoba podająca się za właściciela = sprzedawcę nieruchomości faktycznie nią jest,
  • weryfikacji, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką bądź innymi prawami, roszczeniami, czy też ograniczeniami, które mogłyby znacząco wpłynąć na sposób i zakres korzystania z nieruchomości (np. wszelkiego rodzaju służebności, prawo dożywocia, itp.).

Jawny dostęp do ksiąg wieczystych

Księgi wieczyste prowadzone są w celu zapewnienia bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami. Dostęp do nich jest jawny, a to oznacza, że każdy może się zapoznać z treścią interesującej go księgi – musi jednak znać jej numer.

Przeczytaj: Numer księgi wieczystej – jak znaleźć?

Jeśli znasz numer księgi wieczystej – uzyskałeś go np. od właściciela/sprzedawcy nieruchomości, to problem jest rozwiązany. Wystarczy wejść na stronę uruchomioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl) i tam po podaniu tego numeru bezpłatnie pobrać treść księgi do przeglądania.

Znam tylko adres nieruchomości – jak uzyskać numer KW?

A co w sytuacji, gdy znamy tylko adres nieruchomości? Jak się okazuje, nie jest to przeszkodą. W takim przypadku do numeru księgi wieczystej można dotrzeć na dwa sposoby:

Droga urzędowa

Warunkiem uzyskania dokumentu, w którym podany będzie numer księgi wieczystej wskazanej nieruchomości, jest podanie interesu prawnego. Dowiedz się, czym jest interes prawny.

Jeśli potrafisz go wykazać, najlepiej poprzez przedłożenie dokumentów potwierdzających interes prawny, udaj się do Starostwa Powiatowego – Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości i tam złóż stosowny wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów i budynków. Wniosek można złożyć również drogą elektroniczną.

Wniosek należy złożyć na formularzu EGiB, który z pewnością będzie dostępny do pobrania na stronie internetowej Starostwa lub w na miejscu, w placówce.

W przypadku takich nieruchomości, jak dom czy mieszkanie, przedmiotem wniosku będzie wypis z kartoteki budynków i lokali. W polu “Dodatkowe wyjaśnienia i uwagi wnioskodawcy” należy zamieścić informację o treści:

Proszę o informację o numerze księgi wieczystej dla wskazanej nieruchomości.

Przykład tak wypełnionego wniosku: LINK.

Dokumenty z Ewidencji Gruntów i Budynków wydawane są odpłatnie. Ostateczny koszt zależy od formy wydania dokumentu (w postaci drukowanej lub elektronicznej), a także sposobu odbioru – osobiście, mailowo, wysyłka na wskazany adres. Opłatę należy wnieść przed złożeniem wniosku.

Przez Internet

Jeśli nie lubisz formalności, najprostszą drogą do pozyskania numeru księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości będzie skorzystanie z ogólnopolskiej wyszukiwarki numerów KW: https://ksiegi-wieczyste-online.pl.

Po przejściu do zakładki „Po adresie” w widocznym oknie wyszukiwania należy wpisać miasto, ulicę i ewentualnie numer budynku. Jeśli miejscowość jest bardzo mała w polu “Ulica” należy powtórzyć jej nazwę.

Po kliknięciu “Szukaj” serwis przenosi do listy z wynikami wyszukiwania podzielonymi według budynków i numerów lokali. Po odnalezieniu na liście interesującej nas nieruchomości należy kliknąć w częściowo ukryty numer księgi wieczystej. Aby uzyskać pełny numer księgi wieczystej konieczne jest uiszczenie wymaganej opłaty.

Znając numer księgi wieczystej możemy ją pobrać do przeglądania zarówno na stronie https://ksiegi-wieczyste-online.pl, jak i na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl).

Dowiedz się również: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po numerze działki?