Księgi wieczyste

Kto jest właścicielem domu, mieszkania czy działki?


Kto jest właścicielem domu, mieszkania czy działki?
Głosów: 1 (śr. 5)

Jeśli z jakichkolwiek powodów – prywatnych czy zawodowych, zastanawiasz się, kto jest właścicielem interesującej Cię działki, domu, czy mieszkania, istnieje łatwy sposób, aby się tego dowiedzieć. Wystarczy sprawdzić treść księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości – w tym celu nie musisz nawet wychodzić z domu.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument przedstawiający stan prawny nieruchomości. To tutaj znajdują się informacje o tym, kto jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Z treści księgi wieczystej dowiemy się również, czy jest ona obciążona prawami, roszczeniami osób trzecich, ograniczonymi prawami rzeczowymi lub ewentualną hipoteką.

Przeczytaj: Jak wygląda księga wieczysta?

Gdzie w księdze wieczystej znajdę dane właściciela nieruchomości?

Dane określające właściciela nieruchomości znajdują się w II dziale księgi wieczystej – WŁASNOŚĆ.

W przypadku, gdy jest to osoba fizyczna (bądź osoby) w księdze wieczystej poznamy jej:

  • imię pierwsze,
  • imię drugie (jeśli jest nadane),
  • nazwisko,
  • imię ojca,
  • imię matki,
  • PESEL (nie zawsze jest podany).

Przykład*:

Księga wieczysta - właściciel nieruchomości.

*ze względu na Ustawę o ochronie danych osobowych podane wyżej dane osobowe zostały zmienione na fikcyjne.

Jak dotrzeć do księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?

Od kilku lat wszystkie księgi wieczyste zakładane i prowadzone są w systemie informatycznym. Do systemu zmigrowane zostały również księgi prowadzone dotychczas wyłącznie w wersji tradycyjnej, papierowej.

Dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych jest publiczny – aby jednak poznać treść księgi, która nas interesuje, musimy znać jej numer.

Przeczytaj: Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Znając numer księgi wieczystej wchodzimy na stronę uruchomioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do) i tam klikamy w link “Przeglądanie księgi wieczystej”.

W oknie wyszukiwarki wpisujemy numer księgi wieczystej, zaznaczamy opcję “Nie jestem robotem” i w celu pobrania księgi do przeglądania klikamy w przycisk “Wyszukaj księgę”. Pobieranie i przeglądanie treści księgi wieczystej jest bezpłatne.

A co w sytuacji, gdy nie znamy numeru księgi wieczystej? Wystarczy skorzystać z jednej z komercyjnych wyszukiwarek numerów ksiąg wieczystych, np. https://ksiegiwieczyste.pl/. Jej zaletą jest możliwość odnalezienia numeru KW po adresie nieruchomości lub numerze ewidencyjnym działki. Dzięki temu w ciągu kilku minut znajdziemy księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości i poznamy dane jej właściciela.

Przeczytaj: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?

Zdjęcie: Fotolia

Księgi wieczyste
Co to jest elektroniczna księga wieczysta?
Księgi wieczyste
Odpis z księgi wieczystej – jak uzyskać?
Księgi wieczyste
Numer księgi wieczystej – jak znaleźć?
Brak komentarzy