Jak znaleźć numer (identyfikator) działki ewidencyjnej?

Głosów: 9 (śr. 4.3)

Każda działka ewidencyjna posiada unikalny numer, zwany również identyfikatorem. Identyfikator działki precyzyjnie określa jej położenie.

Identyfikator działki ewidencyjnej – budowa

Pełny identyfikator działki zbudowany jest według schematu WWPPGG_R.XXXX.NR. Symbole oznaczają kolejno:

• WW – kod województwa,
  • PP – kod powiatu w województwie,
  • GG – kod gminy w powiecie,
  • R. – typ gminy (np. miejska, wiejska, dzielnica),
  • XXXX – numer obrębu ewidencyjnego w gminie,
  • NR – numer działki w obrębie ewidencyjnym.

Dla przykładu, działka o numerze 143207_2.0031.350 położona jest w województwie mazowieckim, powiecie warszawskim zachodnim, gminie Stare Babice, obrębie ewidencyjnym Zielonki Wieś.

Jak znaleźć identyfikator/numer działki ewidencyjnej?

Pełny identyfikator działki można ustalić samodzielnie odnajdując go za pomocą serwisu GEOPORTAL lub udając się do właściwego wydziału Państwowej Ewidencji Gruntów.

1. Ustalenie identyfikatora działki ewidencyjnej za pomocą serwisu GEOPORTAL

W tym celu należy wejść na stronę http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/. Na widocznej mapie Polski staramy się zlokalizować obszar, w którym położona jest interesująca nas działka.

Sami odszukujemy tę miejscowość na mapie lub w lewym górnym rogu mapy klikamy w przycisk „WYSZUKIWANIA” i wybieramy opcję „Szukaj”. Wówczas w prawym, górnym rogu serwisu pojawi się dodatkowe okienko do wyszukiwania, w którym wpisujemy nazwę gminy, miasta, wsi lub dzielnicy, w której położona jest “nasza” działka. Po kliknięciu w słowo „Szukaj” otrzymamy bardziej szczegółową listę miejscowości do wyboru – po najechaniu myszką na każdą z nazw zobaczymy, jaki obszar ona obejmuje. Wybieramy ten obszar, który nas interesuje.

Geoportal - wyszukiwanie działki na mapie.

Geoportal.gov.pl – wyszukiwanie działki na mapie.

Klikamy w nazwę lokalizacji, która nas interesuje. Portal przeniesie nas do widoku mapy z danym obszarem, na którym czerwonymi liniami zaznaczone są kontury poszczególnych działek. Na każdej z nich widoczny jest numer ewidencyjny.

Aby kontury działek i ich numery były widoczne, w menu dostępnym w prawym górnym rogu mapy, w kwadraciku o nazwie „Zawartość mapy” należy mieć zaznaczoną opcję „Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów”.

Znając lokalizację naszej działki w terenie, odszukujemy ją na mapie i odczytujemy jej numer ewidencyjny.

W celu poznania jej pełnego identyfikatora w menu, zamieszczonym po lewej stronie mapy, klikamy na zieloną literkę ”I” (identyfikacja). Następnie przenosimy kursor myszki na pole naszej działki i klikamy lewym przyciskiem w numer działki. Pojawi się okienko z podanym pełnym numerem działki ewidencyjnej:

Numer działki ewidencyjnej - Geoportal - krok 2.

Numer działki ewidencyjnej – Geoportal – krok 2.

Po kliknięciu na strzałkę (>) poznajemy więcej danych dotyczących położenia danej działki:

Numer działki ewidencyjnej - Geoportal - krok 3.

Numer działki ewidencyjnej – Geoportal – krok 3.

2. Ustalenie identyfikatora działki ewidencyjnej w PEG

W celu ustalenia pełnego identyfikatora działki możemy się również udać do odpowiedniego wydziału Państwowej Ewidencji Gruntów, mieszczącego się w Starostwie Powiatowym, właściwym dla miejsca położenia działki.

Tam należy poprosić o zlokalizowanie i ustne podanie numeru ewidencyjnego interesującej nas działki. Takie prośby zazwyczaj są spełniane. Zwłaszcza, że uzyskana informacja ogranicza się tylko do numeru ewidencyjnego działki – nie pozyskamy w ten sposób nazwiska właściciela działki czy też numeru jej księgi wieczystej. Aby uzyskać tak szczegółowe dane należy złożyć wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów, a przy jego składaniu wykazać interes prawny do nieruchomości.

Księga wieczysta po numerze działki ewidencyjnej

Znajomość pełnego numeru ewidencyjnego działki (identyfikatora) w znacznym stopniu ułatwia dotarcie do numeru księgi wieczystej danej działki.

Jeśli nie jesteśmy w stanie wykazać interesu prawnego do nieruchomości najszybszą drogą do pozyskania numeru księgi wieczystej danej działki jest skorzystanie z serwisu https://ksiegi-wieczyste-online.pl.

W zakładce “Po numerze działki” wpisujemy znany nam pełny identyfikator działki.

Listę wyników, wśród których znajdzie się również szukana przez nas działka, otrzymamy po kliknięciu “Szukaj”. Po odnalezieniu tej działki klikamy w jej częściowo zakryty numer księgi wieczystej. Po uiszczeniu wskazanej opłaty serwis wyświetli nam pełny numer księgi wieczystej szukanej nieruchomości.

Po odkryciu numeru księgi wieczystej możemy ją od razu pobrać do przeglądania w ramach serwisu https://ksiegi-wieczyste-online.pl/ lub możemy w tym celu skorzystać ze strony prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do).

Przeczytaj: Księgi wieczyste po adresie – 3 sposoby jak znaleźć

Zdjęcie: Picjumbo.com

Jak ustalić nazwisko właściciela działki?
Kod żądania w księdze wieczystej – co oznacza?
Jak zmienić nazwisko w księdze wieczystej?