Księga wieczysta po adresie – jak znaleźć?

Aby móc przeglądać elektroniczną księgę wieczystą za pomocą publicznej platformy “Elektroniczna Księga Wieczysta”, udostępnionej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl), konieczna jest znajomość jej numeru. Nie zawsze jednak mamy do niego dostęp.

Nie jest to już jednak problem. Aby znaleźć numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości (mieszkanie, dom czy lokal), wystarczy znać jej adres administracyjny.

Numer księgi wieczystej – co oznacza?

Do każdej księgi wieczystej przyporządkowany jest unikalny numer, składający się z trzech części oddzielonych od siebie ukośnikiem: XXXX/XXXXXXXX/X.

Pierwsza część to czteroznakowy skrót kodu Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego (dwie litery, cyfra oraz litera), w którym księga została założona i jest prowadzona.

Druga część, składająca się z 8 cyfr, to numer nadawany według repertorium ksiąg wieczystych (najczęściej jest to stary numer księgi wieczystej uzupełniony w trakcie migracji do systemu informatycznego o taką ilość zer z przodu numeru, aby suma cyfr pomiędzy ukośnikami wynosiła osiem).

Trzecia część to jedna cyfra nadawana automatycznie w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Jest to tzw. cyfra kontrolna.

Dla przykładu, numer księgi wieczystej WA2M/00000125/6 odczytujemy w następujący sposób:

• WA2M – WA to kod Sądu Okręgowego w Warszawie, 2M to kod Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic Mokotów i Wilanów,
  • 00000125 – numer według repertorium ksiąg wieczystych,
  • 6 – cyfra kontrolna wyliczana automatycznie.

Sprawdź: Pełna lista kodów Wydziałów Ksiąg Wieczystych Sądów Rejonowych.

Znalezienie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości

Aby znaleźć numer księgi wieczystej po adresie należy wejść na stronę https://ksiegi-wieczyste-online.pl i w zakładce „Po adresie” w widocznym oknie wyszukiwania wpisać miasto, ulicę i ewentualnie numer budynku. W przypadku bardzo małych miejscowości w polu “Ulica” należy powtórzyć nazwę tej miejscowości.

Po kliknięciu “Szukaj” serwis przeniesie nas do listy z wynikami wyszukiwania podzielonymi według budynków i numerów lokali. Jeśli podczas wpisywania adresu nieruchomości podamy także numer budynku wyszukiwanie będzie bardziej precyzyjne.

Po odnalezieniu na liście nieruchomości o szukanym przez nas adresie należy kliknąć w częściowo ukryty numer księgi wieczystej. Aby uzyskać pełny numer księgi wieczystej konieczne jest uiszczenie wymaganej opłaty.

Znając numer księgi wieczystej możemy ją pobrać do przeglądania zarówno na stronie https://ksiegi-wieczyste-online.pl, jak i na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl).

Dowiedz się również: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po numerze działki?