Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości przed jej zakupem jest jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać przed ewentualną transakcją.

W tym celu konieczna jest analiza księgi wieczystej danej nieruchomości, z której dowiemy się m.in. czy osoba podająca się za właściciela faktycznie nim jest oraz czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub prawami osób trzecich (np. służebnością lub prawem pierwokupu).

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych, których numer jest nam znany, jest dostępna dla wszystkich – nie trzeba być właścicielem nieruchomości. Znając numer księgi wieczystej działki, domu czy mieszkania, możemy skorzystać z serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do) i tam bezpłatnie pobrać księgę do wglądu.

Jeśli nie znamy numeru księgi wieczystej, pozostaje nam próba dotarcia do niego na własną rękę – jak to zrobić?

Gdzie się udać po numer księgi wieczystej?

Idealnie jest wtedy, gdy numer księgi wieczystej poda nam właściciel nieruchomości. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Znając podstawowe dane identyfikujące nieruchomość – np. adres administracyjny, obręb ewidencyjny, numer ewidencyjny działki, możemy spróbować pozyskać numer księgi wieczystej poprzez złożenie stosownego wniosku w jednej z niżej wymienionych instytucji, właściwej dla miejsca położenia nieruchomości:

1. Starostwo Powiatowe, Wydział Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – składamy wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków,
  2. Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych – składamy wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej.

Po uiszczeniu opłaty w kasie instytucji lub przelewem na odpowiednie konto, wniosek zostanie rozpatrzony.

Warunkiem uzyskania dokumentu, w którym podany będzie numer księgi wieczystej jest podanie interesu prawnego. Chęć zakupu nieruchomości dla większości urzędników nie jest wystarczającym argumentem.

Przeczytaj: Numer księgi wieczystej – co oznacza?

Numer księgi wieczystej po numerze działki lub adresie administracyjnym

Jak widać, ustalenie numeru księgi wieczystej drogą urzędową jest zadaniem czasochłonnym i nie zawsze może się zakończyć sukcesem.

Znając adres nieruchomości lub w przypadku działek – jej pełny adres administracyjny (składający się z kodu województwa, powiatu i gminy, numeru obrębu ewidencyjnego w gminie oraz numeru działki w obrębie ewidencyjnym), warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki ksiąg wieczystych: https://ksiegi-wieczyste-online.pl. Nie wychodząc z domu, za niewielki koszt, w ciągu kilku minut uzyskamy interesujące nas informacje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć pełny numer ewidencyjny działki przeczytaj: Księgi wieczyste po numerze działki.