Księgi wieczyste - baza wiedzy

Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet?


Księgi wieczyste są jawne, ich treść można przeglądać za pomocą Internetu. Warunek jest jeden, aby uzyskać dostęp do treści księgi, należy najpierw podać jej numer. Podstawowe pytanie zatem brzmi: czy znasz numer księgi wieczystej, z którą chciałbyś się zapoznać?

Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki

Znam numer księgi wieczystej

Świetnie! W takim przypadku śmiało możesz skorzystać z serwisu internetowego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: Ekw.ms.gov.pl.

Po wejściu na wskazaną stronę należy kliknąć w link “Przeglądanie księgi wieczystej”. System przeniesie nas do widoku wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Tutaj należy wpisać znany nam numer księgi, z którą chcemy się zapoznać, i zaznaczyć zabezpieczenie “Nie jestem robotem”. Po kliknięciu przycisku “Wyszukaj księgę” system udostępni nam jej treść.

Ekw.gov.pl - przeglądarka

Przeglądanie treści księgi wieczystej jest bezpłatne.

Nie znam numeru księgi wieczystej

Jak się okazuje, to wcale nie problem. Tutaj również Internet daje nam gotowe rozwiązanie. Wystarczy wejść na stronę ogólnopolskiej wyszukiwarki ksiąg wieczystych: https://ksiegi-wieczyste-online.pl. Jest to serwis internetowy, który umożliwia poznanie numeru księgi wieczystej po podaniu adresu nieruchomości lub adresu działki:

Ksiegi-wieczyste-online.pl - kw po numerze działki

Jest to serwis komercyjny, dlatego uzyskanie numeru księgi w ten sposób jest odpłatne. Podobnie, jak przeglądarka publiczna, serwis Ksiegi-wieczyste-online.pl umożliwia bezpłatne przeglądanie treści księgi wieczystej po podaniu jej numeru.

Po więcej szczegółów zapraszam tutaj: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?

Czego dowiesz się z księgi wieczystej?

Księga wieczysta składa się z czterech działów – każdy z nich poświęcony jest konkretnemu zestawowi informacji. Jeśli interesuje Cię, kto jest właścicielem nieruchomości, koniecznie sprawdź dział II – “Własność”. W sytuacji, gdy właścicielem jest osoba fizyczna (lub osoby – np. małżeństwo), poznasz jej imię i nazwisko, imiona rodziców, PESEL.

Jeśli interesuje Cię, czy dana nieruchomość obciążona jest hipoteką, zajrzyj do działu IV. Dowiesz się, jakiego rodzaju jest to hipoteka, w jakiej walucie i na jaką kwotę.

A jeśli chcesz upewnić się, czy np. nieruchomość, którą planujesz kupić, nie zamieszkuje “dożywotni lokator”, koniecznie sprawdź wpisy w dziale III. Analizując ten dział, zweryfikujesz również, czy na nieruchomości nie ciążą inne prawa, ograniczenia lub roszczenia, które mogą znacznie utrudnić rozporządzanie nią.

Przeczytaj także: Jak korzystać z księgi wieczystej?

Brak komentarzy